Ohlasy

Dana Švecová učiteľka, Bánovce nad Bebravou

V predchádzajúcom ročníku sa aj naša trieda zapojila do super projektu Supertrieda. Nestačil sa skončiť jeden ročník a už ma bombardovali tým, že sa chcú opäť zúčastniť. Všetko sa nám darilo zvládať, len spev bol kameňom úrazu. Ale celá trieda držala spolu a nevzdala sa.

V piatok 16. mája 2008 sme sa zúčastnili oblastného kola v Nitre. Nálada bola absolútne suprová a decká jednoducho úžasné. Som rada, že sme sa zapojili aj do 3. ročníka SUPERTRIEDY. Preto kto váha, nemá dôvod. Za skúsenosti a rozžiarené oči detí sa to oplatí.

Mgr.Miriam Chylová, učiteľka, ZŠ Trebišov

Rozhodli sme sa opať zapojiť do SuperTriedy.

Z minulého roka zostalo deťom veľa zážitkov a spomienok. S veľkou radosťou sa pripravovali na SuperTriedu, tvorili, vymýšľali a ešte aj v posledných fázach príprav boli schopné vymýšľať nové a nové veci.

V Košiciach prežili deň plný emócií a zážitkov.

Ďakujem Vám za výborný nápad a podnet k tvorivej práci žiakov na hodinách výchov.

Záujem o hudobnú výchovu vo vyšších ročníkoch je slabší, ale možnosť vymýšľať, tvoriť a v podstate „viesť“ si vzdelávací proces na hodine je pre deti veľmi podnetný. Pretože im dáva možnosť vyjadriť  to, čo sa skrýva v ich vnútri, nemusia sa báť, že niečo pokazia, nezvládnu. Dáva sa tu priestor pre využitie schopností, ktorými dieťa disponuje.

Už počas štúdia na Trnavskej univerzite ma veľmi zaujímala integrácia hudobnej výchovy s inými predmetmi na 1.stupni ZŠ, ako napr. s matematikou, s cudzím jazykom. Teraz prostredníctvom SuperTriedy som si mohla aj v praxi overiť, že dieťa lepšie prijíma informácie, keď ich má podané prostredníctvom zmyslov, precítenia a vcítenia sa , cez hudbu, umenie a možnosť tvoriť.

Teším sa na ďaľšiu spoluprácu.

S pozdravom Mgr.Miriam Chylová, ZŠ Trebišov

Ela, učiteľka, Bratislava

Náhodou som sa bola pozrieť na oblastnom kole v Starom divadle aj keď sa naša škola tento rok supertriedy nezúčastnila. Prekvapila ma príjemná atmosféra, neformálnosť, spontánnosť a radosť, ktorá toto podujatie sprevádzala. Nadšenie detí bolo obrovské, tak úprimne povzbudzovali svojich súperov, že vlastne nešlo o súťaž, ale prehliadku kamarátstva. Budúci rok sa určite so svojimi žiakmi zúčastním.

Juraj Platko, učiteľ, ZŠ Abranovce

V Prešove na I. stupni išlo všetko ako po masle./ 20.5./ Žiaci prežívali každé slovo svojho súpera. Atmosféra bola vynikajúca. Je to súťaž, ktorú Slovensko veľmi potrebuje. Autorom projektu píšem, aby sa nedali odradiť neprajným slovám a ľuďom a odkazali im, aby sa prišli pozrieť na finále. Uvidia skutočnú lásku k hudbe, k slovu a k pohybu. Je to projekt, ktorý kandiduje na titul projekt EÚ – právom mu patrí.

Žiačka – Šiltovka, 7.A, ZŠ Bánovce nad Bebravou

Myslím si že tento projekt je SUPER!  Preto sa moja trieda rozhodla zúčastniť sa tejto súťaže už po 2. krát. Nacvičovať sme začali asi nejak začiatkom Marca. Vtedy sme sa s kamoškou rozhodli  naučiť chalanov tancovať, čo bolo NAOZAJ NÁROČNÉ. Nacvičovali sme každú stredu a tiež piatok. Chalanom sa spočiatku nechcelo ale napokon sa premohli… So zvládnutím choreografie som celkom spokojná, na to že išlo o chalanov žijúcich futbalom…My baby sme s tým nemali problém, lebo veľmi radi tancujeme. Tento spor sme sa rozhodli predviesť aj na javisku, čo sa nám celkom vydarilo a postúpili sme do celoštátneho kola. Zaujímavá bola výroba vlastných tričiek, ktoré vystihovali osobnosť každého žiaka našej triedy. Na vystúpení sa podieľal naozaj každý! Spievať sme sa nenaučili ani dodnes. Naša trieda totiž nemá hudobný sluch, ale hudobný hluh. No táto (ne)malá záležitosť nás neodradila. Naopak nás posunula
k o to lepšiemu hereckému a tanečnému výkonu. Celá trieda je vďačná hlavne našej pani učiteľke triednej Dane Švecovej, ktorá pri nás občas strácala nervy no nakoniec si ich našla a pokračovali sme v nácviku. Naše pocity pri vyhlasovaní výsledkov boli neopísateľné! Najprv veľké napätie, a potom veľké jasanie celej triedy! Domov sme sa vracili s veľkým zážitkom a úsmevom na tvári.

Mgr. Alena Szokolová, učiteľka

Dobrý deň,ďakujem za informácie, budeme na súťaži prvýkrát, a možno nevyhráme, ale tešíme sa, že máme možnosť sa realizovať na tomto skvelom projekte. Žiaci vyšších ročníkov sú už vo veku,keď sa na nich častokrát nedá spoľahnúť, ale dúfam, že svojou tvorivosťou a svojim talentom očaria diváka,či poslucháča. Tešíme sa na stretnutie.

S pozdravom Mgr. Alena Szokolová

Marta Páleníková, učiteľka, EZŠ Bratislava

Do súťaže Supertrieda som prihlásila triedu preto, že je to súťaž, v ktorej chce každý nie len vyhrať, ale aj si užiť celý čas prípravy. V začiatkoch som sa veľmi mýlila. Cez deň som vymýšlala – ako to má vôbec vyzerať, pýtala som sa detí, aké majú nápady k programu. Zo začiatku sme sa nemohli na ničom zhodnúť, bol to chaos. Neskôr sme vytvorili základnú myšlienku, pridávali tanec,  hudbu. Pretože už 2.rok hráme celá trieda na flauty, nacvičili sme 2 skladbičky s hudobným doprovodom. Ušili sme \”oblečenie\” na kocky, zohnali farby na textil a kocky sme nafarbili písmenami S U P E R ! To su naše kulisy, spolu s 28 hviezdami, ktoré sme si každý vyrobili z tvrdého papiera a alobalu. Logo tejto suťaže je:Každý z nás je hviezdička – spolu rozžiarime oblohu! Budeme mať šiltovky a tričká s nastriekaným nápisom  SUPERTRIEDA, nakreslenými tváričkami a prezývkami.

. Tomáško so starým otcom vytvorili ďaľšie kulisy – veľké tabule s písmenami Z a Y. Ako vidíte, príprav sa zúčastnila celá trieda – a tá bude tiež celá vystupovať, ale aj starí rodičia a rodičia. Budeme tiež súťažiť v kategórii Videoklip.

V priebehu príprav som si stále pripomínala, že ide o to, aby sa zúčastnili všetci žiaci, tzn. aj tí, ktorí sa hanbia, sú tichí, boja sa vystupovať. A práve tým som dala sólovýstupy. Možno to nebude vyzerať tak, akoby to nacvičili vyberané deti, ale mala som radosť, že aj tieto tiché deti to zvládli. Viete, v skutočnosti je každé dieťa nadané.

A viete, aké dávám pochvaly? Janko je SUPERŽIAK zo SUPERTRIEDY, udeľujem pochvalu!A ešte tam máme …. a vobec, príďte sa pozrieť 30.5. do Bábkového divadla o 10 hodine. Tešíme sa na vás!

Superžiaci s pani učitelkou zo Supertriedy 3.roč.EZŠ Palisády v Bratislave

Zuzana, učiteľka

Ďakujem porote v mene svojich žiakov za super atmosféru v Košiciach a za úžasný koncert, ktorý pre deti pripravili. Netradičné dychové nástroje zaujali všetkých a cestou domov sme fúkali hádam do všetkého, začínajúc fľašami na pitie. Myslím si, že na tieto zážitky budú dlho spomínať. Ešte raz ĎAKUJEME !

Mgr. Ivana Lukácsová , učiteľka, ZŠ Bytča

 


Milí priatelia projektu Supertrieda ! Všetkých Vás srdečne pozdravujem z Bytče.

Musím sa úprimne priznať, že sme do Bratislavy nešli vyhrať. Chceli sme si užiť v pravom slova zmysle deň pre nás s veľkým D, pretože sme sa dostali do celoslovenského finále.
Témou tohto ročníka bola krásna myšlienka: „V každom z nás je ukrytá hviezda …“. To sa samozrejme dá vnímať i metaforicky. My sme tvorili reálny príbeh, ktorého prvoplánovou líniou nebola zábava publika využitím populárnych muzikálových melódií a oku ľúbivých tanečných kreácií. Chceli sme zobraziť reálny príbeh takmer obyčajného školského dňa, resp. to, čo sa môže stať, ak nerešpektujeme zákony, pravidlá …. A vnímavý divadelný divák pochopil, že tou hviezdou boli všetci naši „herci“ v závere príbehu, pretože im nebol ľahostajný osud ich spolužiaka.
Všetci naši herci hrajú na hudobných nástrojoch, niektorí i na viacerých. Okrem úvodného tlesknutia som nijakým spôsobom nevstupovala do nášho príbehu, hoci hru na hudobných nástrojoch ovládam a v podmienkach súťaže je to povolené. Taktiež sme sa vyhli využitiu reprodukovanej hudby. Všetky zvuky na javisku sme tvorili sami.
Potleskom sme podporili každého účinkujúceho. Hráme totiž divadlo a vieme, čo to znamená, koľko práce a námahy, ale i radosti a krásnych okamihov sa za tým skrýva.
Tiež sa nám najviac páčili deti z Abranoviec. Boli úžasní! Hoci to môže vyznieť alibisticky a subjektívne, so všetkými verdiktmi, i z krajského kola, súhlasím s porotou. A veľmi ju obdivujem! Z každého vystúpenia totiž dokázali vyzdvihnúť to najlepšie!!!  .
Všetkým organizátorom ďakujem. Bol to vzácny deň! Prajem veľa úspechov, chuti, radosti zo života, zdravia a krásnych stretnutí s múdrymi ľuďmi.
Mgr. Ivana Lukácsová

Dana Švecová, učiteľka

Pekný deň priaznivcom Supertriedy. Tak máme ďalší ročník projektu za sebou. V plnej miere súhlasím s rozhodnutím poroty. Najlepšia SUPERTRIEDA si právom odnáša víťazstvo.  Želám pekné slnečné leto a veľa chuti do ďalšej práce, pretože tí, ktorí robia projekt SUPERTRIEDA vedia, že to chce veľa chuti a malým krôčikmi sa posúvať do cieľa.

Adriana Senciová, učiteľka, ZŠ Starý Tekov

Dobrý deň, chcela by som sa niekoľkými vetami podeliť o svoje zážitky a dojmy z piatkového finále. V prvom rade chcem poďakovať organizátorom za tento skvelý projekt. My sme sa ho zúčastnili po prvý krát a neľutujeme. Ďakujeme za úžasnú atmosféru a skvelé výkony detí – každý ukázal a dal zo seba to najlepšie a najkrajšie čo v ňom je.  Svoju poklonu skladám deckám z Abranoviec, ktorí boli úžasní nielen na javisku, ale aj v hľadisku – úprimne sa tešili z úspechu iných a právom si zaslúžia titul Supertrieda. Držím im palce aj do budúcna! Za svojich žiakov môžem povedať, že sme si naše vystúpenie užili a vychutnali a tento projekt bol superbodkou za našou spoločnou štvorročnou prácou. Držím im palce aj na 2. stupni a verím, že zostanú aj naďalej suprtvorivý kolektív.

Zuzana H, učiteľka, 7.B, Sp. Nová Ves

Dobrý deň, nedá mi nereagovať a neprispieť do diskusie. Superfinále bolo skotočne super a super bola aj porota. Je jedno, ako rozhodli, oni sú tí kompetentní. Úžasné bolo to, že KAŽDÁ supertrieda získala cenu za niečo, v čom boli podľa poroty dobrí. My sme to cítili skôr ako prehliadku, kde sú všetci na jednej lodi a nikto neodišiel naprázdno. Víťazi boli podľa mojej triedy zlatučkí, i keď tie ľudové piesne neboli autorské, čo malo byť jedným z kritérií. No obdivujem pána Platka, že to s tou malotriedkou takto super zvládol. Moji žiaci napr. obdivovali svojich rovesníkov zo 7.A z Bánoviec za tanec. Naši chalani by takýto tanec nenacvičili. Aj keď ich program kopíroval známy muzikál High schoole, boli dobrí! Ja, ako učiteľka viem, koľko námahy stojí príprava na súťaž, preto každý, kto tam bol, je super, že to dotiahli až na konečnú. A ostatným by som chcela odkázať, aby v budúcom roku začali pracovať na SuperTriede, lebo nový štátno-vzdelávací program je na túto súťaž ako stvorený. Pozrite si www. statpedu.sk , vzdelávaciu oblasť UMENIE A KULTÚRA (ktorá má prebiehať na predmetoch HV, VV). Aj keď nám v praxi vezmú hud. výchovu a bude len raz za dva týždne, máme možnosť zaviesť do vyučovania predmet DRAMATICKÁ VÝCHOVA a v 8 a 9.roč. VÝCHOVA UMENÍM. Nie je to výzva? Organizátorm držíme palce, aby uspeli na celoeurópskom fóre a získali titul Vzorový projekt EU. Držte sa !!!
Zuzana H, 7.B, Sp. Nová Ves

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: